Find more about Weather in Poznań, PL
3635gluszyna.pl
26.11.2009 Głuszyna mówi NIE!.


wielkopolski

Determinacja mieszkańców Głuszyny, by na terenie ich osiedla przed płotem NATO-wskiego lotniska Krzesiny nie stanęły kontenery socjalne jest coraz większa. Mają w nich zamieszkać szczególnie uciążliwi lokatorzy - dewastujący lokale, terroryzujący współmieszkańców, zakłócający spokój wszystkim wokół. Wczoraj kilkadziesiąt osób znów głośno protestowało przeciwko pomysłowi miasta.

- Podrzucają nam kukułcze jajo. Żadnych konsultacji społecznych w tej sprawie nie było. Oszukano nas. Takie sąsiedztwo to skazywanie nas na "towarzystwo" alkoholików, złodziei - burzą się Kazimierz Gadomski i Zbigniew Groberski z Rady Osiedla Głuszyna. - Założyliśmy komitet protestacyjny. Popiera nas cztery tysiące osób.

Mieszkańcy zastrzeżeń co do lokalizacji kontenerów mają kilka. W pobliżu nie ma komisariatu policji i posterunku straży miejskiej. - Dojazd na Głuszynę często zabiera policjantom nawet godzinę - podkreśla Janusz Kujawa.

Niedaleko działki, na której stanąć mają kontener, znajduje się również Schronisko Młodzieżowe. Korzystają z niego nie tylko goście z Polski, ale i zagranicy. - Radni i dyrektor Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych nie wzięli pod uwagę, że w pobliżu funkcjonuje również Zespół Szkół z Oddziałami Sportowymi nr 5. Do placówki uczęszcza 500 uczniów. Jaki wzór do naśladowania dadzą im dorośli, którzy zamieszkają w kontenerach? - pyta Anna Liebert, dyrektor ZSzOS nr 5.

Na domach i płotach wzdłuż całej ulicy Głuszyna pojawiają się kolejne banery z hasłami przeciwko stawianiu na osiedlu kontenerów socjalnych. - To nasze domy będą zagrożone. Tu się nie żyje za karę. Jeśli zajdzie taka konieczność, będziemy protestować przed gabinetem prezydenta Ryszarda Grobelnego - dodaje Janusz Kujawa.

W nieoficjalnych rozmowach także wojskowi (żołnierze z pobliskiej bazy w Krzesinach) są niezadowoleni z planowanego sąsiedztwa. Lotnisko to jedna z wizytówek polskich sił zbrojnych, odwiedzane często przez dowódców NATO. A miasto Poznań już kupiło 25 budynków socjalnych typu kontenerowego.

Jak zapewnia Magdalena Gościńska z ZKZL, nie trafią do nich rodziny z dziećmi, osoby starsze i chore. ZKZL wytypował 10 kandydatów, którzy od stycznia będą mogli szykować się do przeprowadzki. W większości są to posiadające wyrok eksmisyjny osoby samotne oraz rodzeństwo szczególnie dotkliwie utrudniające życie sąsiadom.

Maciej Łosiak

Copyright © 2013-2020 by InterLaNet Dariusz Ludwikowski