
Naszą dzielnicą administracyjną jest Nowe Miasto. Obejmuje ona Wschodnią część Poznania (patrz mapa), położoną na prawym brzegu Warty. Jest największą dzielnicą Poznania. Najbardziej zróżnicowana pod względem urbanistycznym, jak i historycznym. Na jej obszarze położone są m.in. Antoninek, Spławie, Szczepankowo i Głuszyna. W skład Nowego Miasta wchodzi też zespółosiedli mieszkaniowych Poznania - Rataje, oraz dzielnice przemysłowe: Główna i Starołęka, a także najstarsza część miasta-Ostrów Tumski i Sródka.
Głuszyna jest peryferyjną dzielmicą polożoną na pd. wsch. od centrum, na skraju doliny rzeki Głuszynki. W granice Poznania włączona w 1942r., do dziś zachowała charakter wsi podmiejskiej.
Po raz pierwszy Głuszyna wymieniona została przez Długosza z okazji opisu najazdu Krzyżaków na Wielkopolskę w 1331 roku.
W głuszynie w 1797r. urodził się wybitny podróżnik Paweł Edmund Strzelecki.
O znaczeniu Gluszyny w przeszłości świadczy gotycki kościół z XIIIw., jedna z pierwszych budowli ceglanych w Wielkopolsce. Kościół ten od 1296r. dzierżył tytuł kolegiaty.
Do dziś doskonale zachowały się mury o wątku wendyjskim oraz krzyżowe sklepienie w prezbiterium. Ze starego wyposażenia przetrwały m.in. z XIIIw. dwiekamienne kropielnice, barokowa chrzcielnica i empirowa ambona. Na przykościelnym cmentarzu znajduje się grobowiec rodziny Sypniewskich, niegdyś zamieszkujących dworek znajdujący się nieopodal.
Na tzw. starym cmentarzu przy ul. Głuszyna znajduje się Krzyż z tablicą z 1863r. upamiętniający tysiąclecie chrześcijaństwa naziemiach słowiańskich (jako pierwsi chrześcijaństwo przyjęli w 863r. Bułgarzy). Na tzw. nowym cmentarzu przy ul. Daszewickiej znajduje się pomnik i wspólna mogiła 139 żołnierzy Radzieckich poległych w walkach o lotnisko i innych bojach.
To wszystko znajduje się w starej części Głuszyny.
Dalej na pd.wsch. dominuje osiedle mieszkaniowe z lat sześćdziesiątych, siedemdziesiątych i późniejszych. Znajduje się ono na terenach dawnej XIX wiecznej wsi Piotrowo, będącej własnością Felicjana Sypniewskiego, wybitnego przyrodnika.
Nieopodal w krajobrazowym parku spotkać można szereg ciekawych drzew. Na skraju parku wspomniany dwór z początku XIXw. przebudowany w początku XXw. przez Rogera Sławskiego. Znajdziemy tu również piękne aleje kasztanowców wiodące w kierunku Koninka i Krzesin sadzone z inicjatywy F. Sypniewskiego w XIXw. Stanowią one pomnik przyrody.
W pobliżu na północ od Piotrowa znajduje się lotnisko wojskowe, gdzie w czasie II W.Ś. była zlokalizowana montownia samolotów Focke Wulf.
Obecnie lotnisko eksploatowane jest przez 31.Bazę Lotnictwa Taktycznego
Na podstawie "Poznań od A do Z" Andrzej Matz

Interaktywna mapa naszego osiedla
Zapraszamy na virtualną podróż po naszym osiedlu
Wyświetl większą mapę
Wyświetl większą mapę