Strona główna | Lokalizacja osiedla


Find more about Weather in Poznań, PL
5935gluszyna.pl

Naszą dzielnicą administracyjną jest Nowe Miasto. Obejmuje ona Wschodnią część Poznania (patrz mapa), położoną na prawym brzegu Warty. Jest największą dzielnicą Poznania. Najbardziej zróżnicowana pod względem urbanistycznym, jak i historycznym. Na jej obszarze położone są m.in. Antoninek, Spławie, Szczepankowo i Głuszyna. W skład Nowego Miasta wchodzi też zespółosiedli mieszkaniowych Poznania - Rataje, oraz dzielnice przemysłowe: Główna i Starołęka, a także najstarsza część miasta-Ostrów Tumski i Sródka.

Głuszyna jest peryferyjną dzielmicą polożoną na pd. wsch. od centrum, na skraju doliny rzeki Głuszynki. W granice Poznania włączona w 1942r., do dziś zachowała charakter wsi podmiejskiej.

Po raz pierwszy Głuszyna wymieniona została przez Długosza z okazji opisu najazdu Krzyżaków na Wielkopolskę w 1331 roku.

W głuszynie w 1797r. urodził się wybitny podróżnik Paweł Edmund Strzelecki.

O znaczeniu Gluszyny w przeszłości świadczy gotycki kościół z XIIIw., jedna z pierwszych budowli ceglanych w Wielkopolsce. Kościół ten od 1296r. dzierżył tytuł kolegiaty.

Do dziś doskonale zachowały się mury o wątku wendyjskim oraz krzyżowe sklepienie w prezbiterium. Ze starego wyposażenia przetrwały m.in. z XIIIw. dwiekamienne kropielnice, barokowa chrzcielnica i empirowa ambona. Na przykościelnym cmentarzu znajduje się grobowiec rodziny Sypniewskich, niegdyś zamieszkujących dworek znajdujący się nieopodal.

Na tzw. starym cmentarzu przy ul. Głuszyna znajduje się Krzyż z tablicą z 1863r. upamiętniający tysiąclecie chrześcijaństwa naziemiach słowiańskich (jako pierwsi chrześcijaństwo przyjęli w 863r. Bułgarzy). Na tzw. nowym cmentarzu przy ul. Daszewickiej znajduje się pomnik i wspólna mogiła 139 żołnierzy Radzieckich poległych w walkach o lotnisko i innych bojach.

To wszystko znajduje się w starej części Głuszyny.

Dalej na pd.wsch. dominuje osiedle mieszkaniowe z lat sześćdziesiątych, siedemdziesiątych i późniejszych. Znajduje się ono na terenach dawnej XIX wiecznej wsi Piotrowo, będącej własnością Felicjana Sypniewskiego, wybitnego przyrodnika.

Nieopodal w krajobrazowym parku spotkać można szereg ciekawych drzew. Na skraju parku wspomniany dwór z początku XIXw. przebudowany w początku XXw. przez Rogera Sławskiego. Znajdziemy tu również piękne aleje kasztanowców wiodące w kierunku Koninka i Krzesin sadzone z inicjatywy F. Sypniewskiego w XIXw. Stanowią one pomnik przyrody.

W pobliżu na północ od Piotrowa znajduje się lotnisko wojskowe, gdzie w czasie II W.Ś. była zlokalizowana montownia samolotów Focke Wulf.
Obecnie lotnisko eksploatowane jest przez 31.Bazę Lotnictwa Taktycznego

Na podstawie "Poznań od A do Z" Andrzej Matz

Współrzędne geograficzne osiedla: 52°19'16”N 16°56'57”E


Interaktywna mapa naszego osiedla


Zapraszamy na virtualną podróż po naszym osiedlu

Wyświetl większą mapę


Wyświetl większą mapę


Copyright © 2013-2020 by InterLaNet Dariusz Ludwikowski